آجیل شیرین مربوط به چه مراسمی است؟

آجیل شیرین

قدیمی ها بیشتر در فصول سرد سال چیزهای شیرین و با طبع گرم می خوردن مثل کشمش، گردو، بادام، قیسی، برگه زردآلو یا برگه گلابی، جوزقند، انجیر و خرما و به خصوص در مراسم شب یلدا از انواع آجیل شیرین استفاده می کردند.

آجیل، بخش خیلی خوشمزه سفره یلدا رو تشکیل می‌دهد.

اما امروزه انواع آجیلها در تمام فصلهای سال وجود دارد و مثل زمان قدیم محدودیتی هم نیست، تنوع اقلام بیشتر شده و آجیلی که معمولاً به عنوان آجیل شب یلدا معرفی می شود شامل چهارمغز یعنی پسته، بادام درختی، بادام هندی و فندق هست و طبق سنت گذشته نخودچی کشمش و برخی میوه های شیرین خشک مثل قیسی، انجیر و توت سفید هم اضافه اش می کنند.

آجیل یکی از خوراکیهای ویژه شب یلدا و یک بخش اصلی در جشن شب یلدا محسوب می شود چون این خوراکی های مغذی ویتامین های زیادی دارد که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و بدن را در برابر بیماری های زمستانی مصون نگه می دارد.

ویژگی بارز آجیل شب یلدا، مخلوط بودن انواع مغزهای خام و خشکباری هست و همین موضوع بر ارزش تغذیه ای اون هم اضافه می کنه

بادام، پسته، فندق، گردو، نخودچی، کشمش و قیسی، کمتر کسی را دچار وسوسه نمی‌کند، به خصوص که در شب‌ های سرد زمستان، خوردن آجیل ما رو گرم می‌کند و از طرف دیگر خوردن آجیل و دیگر تنقلات یه ترفند خوب برای غلبه بر خواب آلودگی هم هست و با خوردن اونها راحت تر می تونیم تا طلوع خورشید بیدار بمونیم و رسم شب یلدا رو تمام و کمال اجرا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question