بعد از غذاخوردن، احساس سنگینی می کنید؟

سوهان

تو مهمانیها هر چی می خواهید غذا بخورید تا حسابی سنگین شوید!!! درست دیدید.

راهکار رفع احساس سنگینی بعد از غذاخوردن خیلی خوشمزست. شیرینی ای هست که همانند سوهانی که آهن را می‌برد، غذا را بریده و هضم می کند و آن سوهان قم نام دارد.

سوهان یک نوع شیرینی سنتی ایران است که در تهیه آن آرد، جوانه گندم، روغن، شکر، زعفران، زرده تخم مرغ، هل و پسته به کار می‌رود. ویژگی بارز این نوع شیرینی در جوانه گندم آن است که خاصیت انرژی بخشی زیادی دارد.

سوهان اولین بار برای مراسم افتتاح صحن عقیق حرم حضرت معصومه در شهر قم تولید و به دلیل همین خاصیت به این نام، نامگذاری شده است.

البته ترکیبات حلوای سوهان در ابتدا شامل: آرد، شکر، روغن، پسته، زعفران، هل و گلاب بوده که به صورت حلوای نرمی طبخ می‌شده‌است، ولی کم‌کم با افزودن ترکیبات دیگری همچون زرده تخم مرغ و نیز جایگزینی آرد جوانه گندم به جای آرد گندم خاصیت سفتی و شکنندگی به این شیرینی افزوده شد که بر میزان ماندگاری محصول نیز افزود.

زرده تخم مرغ کمک می کند که روغن در ترکیب باقی مانده و سوهان خشک نشود و جوانه گندم هم باعث می‌شود ارزش غذایی سوهان بسیار افزایش پیدا کند.

انواع سوهان عبارتند از: سوهان گل نازک، لقمه‌ای، گزی و کادویی که تفاوت آنها در شکل و قالب می باشد.

خواص سوهان

این محصول به سبب دارا بودن جوانه گندم، پروتئین فراوانی دارد و منبع فوق العاده ای از ویتامینها و مواد معدنی بویژه ویتامینهای گروه B و E و آرام بخش اعصاب و روان است و از همه مهمتر جوانه گندم موجود در این محصول به دلیل داشتن قندهای طبیعی باعث ذخیره سازی انرژی در ماهیچه ها و نیز بهبود عملکرد عضلانی و جلوگیری از خستگی و بی حالی می شود.

کره یا روغنهای گیاه بکار رفته در سوهان، کالری آنرا افزایش می دهد و بر قابلیت جویدن، طعم، عطر و مدت زمان ماندگاری آن می افزاید.

شکر نیز موجب شیرین کردن، بهبود رنگ و ماندگاری بالای سوهان می شود.

تخم مرغ هم به دلیل دارا بودن پروتئین، چربی و قسمت عمده ای از ویتامینها، ارزش غذایی محصول را افزایش داده و منجر به تردی و تازگی محصول می شود.

پسته به علت داشتن مواد مغذی چون پتاسیم و آهن از اهمیت بسیاری برخوردار است، برای آرامش و تنظیم ضربان قلب و آرام کردن اعصاب مفید است، کلسترول بد را کاهش داده و به تقویت معده نیز کمک می کند لذا افزودن آن به سوهان باعث بالابردن خواص کیفی محصول می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question