راهکارهای خوشمزه برای کاهش اثرات مخرب استرس بر حافظه

کاهش استرس

راهکارهای خوشمزه ای هم برای کاهش اثرات مخرب استرس و اضطراب بر حافظه در کنار دیگر راهکارها وجود دارد

همه ما تجربه شرایط امتحان، آزمون یا مصاحبه را داشتیم و می دانیم که هر چقدر هم که به لحاظ علمی و تخصصی آمادگی داشته باشیم باز این اضطراب و استرس در هر سن و سالی که باشیم در شرایط امتحان، در محیطها و موقعیتهایی که هیچ شناختی نسبت به آنها نداریم یا قبلا تجربه اشان نکردیم، به سراغمان می آید و تنها راه برخورد منطقی برای کاستن از شدت آن این است که از قبل به فکر راهکار مناسب برای آن باشیم.

البته اضطراب خفیف می تواند در بعضی شرایط اثرات مثبت بر جای گذارد مثل افزایش سرعت عمل یا سرعت حفظ کردن یا تمرکز و … بسته به قدرت حافظه هر فرد دارد که این سطح از اضطراب مورد نظر این مطلب نمی باشد.

اما اگر فردی برای هفته ها، ماهها و سالها با اضطراب زندگی کند، مبتلا به اضطراب مزمن است و این حالت نه تنها برای مغز مضر بوده بلکه توانایی انسان را در ثبت خاطرات جدید کاهش می دهد.

چقدر خوب می شد اگر اضطراب خفیف یادآوری گزاره ها را نیز آسان می کرد اما متاسفانه عکس آن عمل می کند چون عمل یادآوری متکی بر تفکر، توجه و استدلال است و زمان اضطراب این فعالیتها کم می شود و تفکر مستدل و آهسته مختل شده و درنهایت مغز سر جلسه امتحان از کار می افتد و سعی بیشتر برای بخاطر آوری مطالب خود به خود بر شدت اضطراب می افزاید و شانس یادآوری کمتر و کمتر می شود.

اما چطور این اضطراب را مدیریت کنیم؟ یا راهکار مواجهه با این اضطراب چیست؟

اول اینکه از قبل وضعیت اضطراب آور مثل جلسه امتحان را پیش بینی کنیم و سعی کنیم در شرایطی مشابه محیط اضطراب آور آمادگی کسب کنیم چون محیط ناشناخته هم اضطراب آور است.

دوم اینکه پاسخ دادن به سوالات را در زمان محدود یا نشستن پشت میز تحریر به جای مبل باعث می شود واکنش به اضطراب در چنین شرایط دشواری با حساسیت کمتری سر جلسه امتحان نمایان شود.

سوم ورزش کردن هم ابزار بسیار مفیدی است. افزایش ضربان قلب و تنفس با تغییرات شیمیایی در مغز رابطه دارد و موجب کاهش اضطراب و افزایش خوشحالی می شود.

چهارم در زمان اضطراب نفس عمیق بکشیم و به این وسیله هم می توان اضطراب را کاهش داد.

پنجم آرام بودن با استفاده از آرامبخشهای طبیعی از جمله شیرینی های حاوی زعفران مثل مسقطی و سوهان نه تنها باعث ایجاد آرامش بیشتر می شوند بلکه مصرف شیرینی شادی آور هم هست و حتی به تقویت قدرت تمرکز و حافظه ما کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question