آجیل خام بخوریم یا آجیل بوداده؟

آجیل خام

بیشتر مواقع وقتی به آجیل فروشی یا سایتهای فروش آجیل و خشکبار سر می زنیم، تو انتخاب بین آجیلهای خام و بوداده دچار تردید می شویم. آجیلهای بوداده دارای رنگ و لعاب بهتری هستند و خیلی ظاهر خوشمزه تری دارند اما آجیلهای خام بی رنگ و رو هستند و فقط رنگ طبیعی خودشون رو دارند و اصلاً برق نمی زنند.

اگر براساس رنگ ظاهری بخواهیم انتخاب کنیم قطعاً آجیل بوداده انتخاب اول همه هست ولی خواص و ارزش غذایی و ویتامین و تناسب اندام چی؟ اگر بخواهیم همه این موارد را درنظر بگیریم کدامیک را باید بخریم؟

 

موارد مقایسه ای آجیل بوداده و خام :

  1. آجیل‌ها سرشار از چربی‌های تک‌اشباع‌نشده و چنداشباع‌نشده هستند. این چربی‌ها توانایی کاهش کلسترول خون را دارند و می‌توانند از بدن در برابر بیماری‌های قلبی محافظت کنند.

دمای بالا و بودادن به‌مدت طولانی، بیشترین تأثیر را در تخریب این چربی‌ها دارند.

  1. این چربی‌های چنداشباع‌نشده زمانیکه در معرض حرارت قرار می‌گیرند، احتمال اکسیدشدن آنها افزایش پیدا می کند درنتیجه فسادپذیری آجیل بیشتر شده و طعم آجیل تغییر کرده و بدبو می‌شود.

  2. آجیل‌ها در طی فرایند بودادن، بخشی از رطوبت‌شان را از دست می‌دهند. بنابراین آجیل وقتی بو داده می‌شود، وزنش کمتر می‌شود و به همین دلیل، در وزن‌های برابر، میزان چربی آجیل بوداده کمی بیشتر است.

  3. آجیل‌ها منبع خوبی از مواد مغذی مانند ویتامین E، منیزیم و فسفر و همچنین سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. برخی از این مواد مغذی نسبت به حرارت حساس‌اند و در طول فرایند بودادن از بین می‌روند.

  4. بسیاری از آجیل‌های بوداده محتوی نمک ، شکر یا دیگر افزودنی ها هستند که برای سلامتی خیلی خوب نیستند.

  5. طعم خوشمزه آجیل بوداده باعث می شود که بیش از حد از آنها مصرف کنیم و چون کالری بالایی دارند درصورت نداشتن فعالیت بدنی مناسب جهت سوزاندن کالری اضافی، منجر به چاقی هم می شود.

  6. آجیل‌های خام احتمال دارد محتوی باکتری‌های مضر باشند. البته احتمال بیماری‌زایی‌شان کم است.

نتیجه گیری

آجیل‌های خام برای سلامتی بسیار مفید هستند در طرف مقابل آجیل‌های بوداده آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌های کمتری دارند، برخی از چربی‌های مفیدشان آسیب دیده‌اند ولی میزان آسیب دیدگی آجیل در فرآیند بو دادن بسیار به دما و زمان بودادن بستگی دارد .

اگر آجیل‌ها در دمای نزدیک به ۱۴۰ درجه‌ سانتی‌گراد و به‌مدت ۱۵ دقیقه بو داده شوند، چربی‌ها آسیب نمی‌بینند و کاهش ویتامین‌ها به حداقل می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question