صبحانه پیشنهادی برای رسیدن به تناسب اندام

صبحانه سالم

صبحانه خوردن قدم اول در داشتن یک تغذیه سالم و مناسب در طول روز است. میزان قند مورد نیاز بدن شما برای شاداب و سرحال بودن با یک صبحانه مناسب تامین خواهد شد.

خوردن یک وعده صبحانه کامل به دلیل تامین نیازهای غذایی باعث کنترل وزن و پایین آمدن سطح کلسترول خون می‌شود، ناراحتی‌های گوارشی را از بین می‌برد و جذب ویتامین‌ها را افزایش می‌دهد .

صبحانه باید حداقل ۲۰ درصد از انرژی روزانه را فراهم نماید. لذا مصرف مواد مفید و مناسب برای این وعده غذایی بسیار مهم است.

صبح چه بخوریم؟

صبح‌ها باید غذاهایی با مزاج گرم بخوریم تا بدن بتواند انرژی بالای مورد نیاز برای یک روز پرنشاط را تأمین کند

در طب کهن ایرانی بر مصرف صبحانه های مقوی تأکید شده چراکه خوردن این وعده غذایی باعث تقویت حافظه و خوش اخلاقی می‌شود و بهتر است از خوراکی‌هایی مثل تخم مرغ، شیره انگور، خرما یا عسل استفاده شود.

 و پنیر غذای خوبی برای صبحانه نیست؛ مزاج پنیر تازه، سرد و تر بوده و مانع از فعالیت مغزی کامل که معمولاً در صبحگاه برای کار و تلاش مورد نیاز است می‌شود و توصیه به مصرف گردو، سیاهدانه، آویشن و زنیان همراه پنیر به همین دلیل است.

همچنین به اعتقاد کارشناسان، درست است که باید در خوردن چربی و شیرینی احتیاط کرد ولی اشکالی ندارد که صبح‌ها غذاهایی چرب و شیرین را میل کنید. خوردن کره، خامه و عسل در وعده صبحانه، همان‌طور که در فرهنگ غذایی ما در سال‌های قدیم جا داشته، مفید است اما صبحانه خوب فقط کره و مربا نیست.

 متخصص و دانشیار آسیب شناس سلولی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی لیستی از انواع صبحانه‌های مقوی و سالم را چنین اعلام کرد:

  1. ارده، دو تا سه قاشق غذا خوری + روغن زرد یا کره محلی، یک قاشق غذا خوری + شیره انگور یا خرما یا عسل، یک قاشق غذا خوری

  2. تخم مرغ آب پز، یک عدد + کره محلی یا روغن زرد، یک قاشق غذا خوری

  3.  خامه یا سرشیر محلی، دو تا سه قاشق غذا خوری + شیره انگور یا خرما یا عسل، یک قاشق غذا خوری

  4.  حلیم با گوشت بوقلمون یا گوسفند

  5. خاگینه با نان سنگگ

  6. حلوا ارده با کره حیوانی و شیره انگور

  7.  املت  یا نیمرو با روغن حیوانی و فلفل سیاه و زرد چوبه

  8. آش شیرازی

  9. آش یزدی

  10.  عدسی

از طرف دیگر بسیار خوب است که در وعده صبحانه حتماً سویق و خرما یا هر دوی آن ها وجود داشته باشند و همراه صبحانه خورده شوند زیرا هم سویق بسیار ارزش غذایی بالایی دارد و هم خرما.

شایان ذکر است، برای بالا رفتن بازدهی بیشتر در کار و داشتن روحیه‌ای شاد و جسمی سالم درمحل کار لازم است به ارزش غذایی صبحانه واقف باشیم و بدانیم که کسانی که صبحانه میل نمی‌کنند، از ویتامین‌های ضروری مثل A ، C، B12  و ریبوفلاوین، کلسیم، منیزیم و فسفر بهره کمتری می‌برند.

و همچنین نخوردن صبحانه باعث می‌شود در طول روز بخصوص نزدیک ظهر و ناهار، فرد دچار گرسنگی شدید شده و حجم بیشتری از غذا را در یک وعده غذایی مصرف نماید و بنابراین عواقب بعدی چون احساس سنگینی، افزایش وزن و چاقی را به دنبال خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question