قندخرما،جایگزین طبیعی شکر بدون تغییر طعم

قندخرما

همانطور که می دانیم کشور ما یکی از تولیدکنندگان مهم در زمینه خرما هست و چون خرما دارای ارزش غذایی بسیار بالائیست، تمام کشورهای دنیا به دنبال بهره برداری بیشتر از این محصول و استفاده آن در تولید سایر محصولات غذایی به لحاظ ارتقا سطح کیفی کار خود هستند.

خوشبختانه این سالها با پیشرفت تکنولوژی، موضوع فرآوری خرما و تولید محصولات با کاربردهای متعدد به منظور جایگزین کردن با قند و شکر در کشور ما هم، بسیار مورد توجه قرار گرفته و نمونه آن تولید محصول قند خرما مایع است.

قند خرما در ابتدا به صورت شیره از خرما جدا شده و سپس طی فرآیندی رنگدانه های خرما از آن گرفته شده و در حقیقت بی رنگ می شود به گونه ای که در صنایع غذایی مختلف و همینطور برای مصارف خانگی قابل استفاده می باشد.

کاربرد قند خرما به عنوان جایگزین شکر در فرمولاسیون کیک اسفنجی بصورت کاملاً علمی بررسی شده و با تحقیقات مختلف نشان داده است که این شیرین کننده اثر محسوسی بر روی خواص حسی و پذیرش کلی محصول نداشته و می تواند بدون نگرانی جایگزین شکر شود.

دلیل انجام این تحقیقات علمی این است که:

۱. خرما یک منبع تغذیه ای با ارزش و پر انرژی است که بر اساس آمار سازمان خواروبار جهانی، ایران از نظر میزان تولید آن دارای رتبه سوم در جهان می باشد.

۲.خرما به دلیل وجود مقدار بالای قند و صرفه اقتصادی مناسب می تواند جایگزین مناسبی برای شکر محسوب شود.

۳.به دلیل افزایش سطح آگاهی عمومی و توجه بیشتر به تغذیه، مردم تمایل بیشتری به مصرف مواد غذایی سالم و طبیعی و با محتوای کمتر شکر پیدا نموده اند.

۴.در حال حاضر کیک جزء تنقلاتی است که به یک میان وعده غذایی تبدیل شده و ارزش غذایی آن نیز در سبد غذایی خانواده ها مهم تلقی می شود لذا بسیاری اصلاحات و تغییرات روی ترکیبات کیک صورت گرفته است تا هم کیفیت آن را بهبود داده و هم زمان ماندگاری محصول را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question