شیرینی سنتی ساوه را می شناسید؟

باسلوق شیره

شیرینی سنتی و سوغات ساوه، باسلوق است که ماده اصلی آن مغز گردو و شیره انگور می باشد.

این شیرینی در کنار دیگر سوغاتی های شاخص ساوه همچون انار و طالبی قرار گرفته و بسیار مورد علاقه گردشگران و مسافران ایت شهر است.

باسلوق اصیل ساوه ای به دو شکل سرکلاغی و رشته ای تهیه می شود که ابتدا یک نخ مخصوص به طول ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتری را با کمک سوزن از میان گردوها عبور داده به طوری که مغز گردوها یک شکل و اندازه باشد.

سپس شیره انگور باید با آب بخوبی هم خورده و به ندرت آرد را اضافه می کنند تا یک مخلوط یک دست مناسب حاصل شود سپس آن را بر روی شعله قرار می دهند.

این مخلوط حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باید روی شعله هم زده شود تا مایع خودش را گرفته و به شکل ماست در آید و بعد از آنکه مایع آماده شد، گردوهای نخ شده را داخل مایع فرو می برند به شکلی که مایع بخوبی روی گردوها را بپوشاند.

بعد از آن باید باسلوق ها را در آورده و دو طرف نخ آن را به جایی متصل کرد تا حدود یک هفته مانده و خشک شود و برای اینکه ماندگاری بیشتری داشته باشد باید به آن ها مقدار جزئی آرد گندم اضافه و در جای خنک نگهداری کرد.

این شیرینی دلپذیر را بیشتر در اواخر پاییز و اوایل زمستان تهیه می کنند و از گذشته نیز بر سر سفره های عید نوروز بوده است البته در سال های دور این شیرینی به صورت قالبی نیز درست می شده است.

باسلوق سالیان متمادی است که ساوه تهیه می شود و به دلیل استفاده از شیره انگور طبیعی به عنوان ماده اولیه و عدم استفاده از شکر و قند مصنوعی دارای ارزش غذایی بالایی است.

این سوغات و شیرینی محلی در گذشته کنار کشمش، سنجد، گردو، بادام و توت در شب های زمستان و سایر مناسبت ها و مهمانی ها مورد استفاده مردم قرار می گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question