همراه دوست داشتنی در هر سفر

مغز بادام

در سفرهای طولانی از روزگار قدیم همواره افراد مواد غذایی مغذی و کم حجم همراه داشتند، امروزه هم با توجه به وجود امکانات و سهولت سفرها باز خوبست که همیشه برای موارد پیش بینی نشده مقداری خوراکی همراه داشته باشیم،  مغز بادام یکی از این خوراکیها است که جزو منابع اصلی تامین کننده انرژی و پروتئین مورد نیاز بدن انسان می باشد.

بادام نوعی میوه است، که درخت آن بومی ایران و کشورهای اطراف و آسیای مرکزی است، اما در مناطق بسیاری کشت می‌شود.

دلیل این ادعا که بادام بومی ایران هست هم شناسایی بیش از ۲۰ گونه وحشی بادام در ایران می باشد.

بزرگترین کشورهای تولیدکننده بادام در دنیا ایالات متحده آمریکا ایلات کالیفرنیا و اسپانیا، ایران و مراکش هستند

بزرگترین بادامستان‌های دیم در ایران، در کوهسرخ و سرولایت خراسان رضوی قرار دارد اما در اغلب مناطق ایران مخصوصا در استان های آذربایجان شرقی و غربی، خراسان، فارس، سمنان، اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، تهران، زنجان و مرکزی بادامکاری توسعه یافته است

بادام به عنوان منبع خوبی برای دریافت پروتئین در بین غذاهای سالم توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا توصیه شده‌است. در سال ۲۰۱۶ یک بررسی بالینی نشان داد که مصرف منظم بادام باعث می‌شود سطح کلسترول LDL خون و همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کاهش یابد.

مقدار انرژی موجود در هر ۱۰۰ گرم مغز بادام، ۵۷۶ کیلوکالری است و بادام شیرین حاوی ۴۰ تا ۵۵ درصد روغن، ۲۰ تا ۲۵ درصد پروتئین می باشد.

بعد از مغز گردو، فندق و پسته مغز بادام دارای بیشترین مقدار انرژی و بعد از نخودچی و پسته دارای بیشترین مقدار پروتئین در میان محصولات خشکبار می باشد.

بادام می تواند یکی از منابع اصلی تامین کننده انرژی و پروتئین مورد نیاز بدن انسان باشد و بر همین اساس از زمان های گذشته کشت و پرورش بادام مورد توجه قرار گرفته است و در سفرهای طولانی یکی از مواد غذایی که مسافران با خود حمل می کردند مغز بادام بوده است.

علاوه بر این مغز بادام به دلیل داشتن انواع اسیدهای چرب، پروتئین، املاح معدنی و انواع ویتامین ها یکی از منابع تامین کننده سلامتی انسان می باشد که باید در برنامه غذایی روزانه انسان گنجانده شود.

امروزه بیشترین مقدار مصرف بادام در صنعت شیرینی سازی و به صورت تازه خوری )چغاله بادام) یا (آجیل) می باشد به طوری که می توان گفت ۸۰-۷۰ درصد تولید بادام در دنیا بدین طریق مصرف می شود. علاوه بر این بادام نیز به صورت کره بادام، روغن بادام و شیر بادام نیز به بازار عرضه می شود.

از عصاره مغز بادام برای تهیه داروها و از روغن آن برای از بین بردن عطر و طعم داروهای نامطلوب استفاده می شود. همچنین از اسانس بادام تلخ (بترآلدئید) در صنعت عطر سازی، لوازم بهداشتی و رنگ سازی استفاده می شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question