توت خشک داروی خشکی صدا و خس خس سینه

توت خشک

توت سفید ماده طبیعی شیرینی است که موافق ریه بوده و برای درمان خشکی صدا و خس خس سینه از طریق تصفیه و پاکی خون بسیار مفید است.

خواص درمانی توت خشک

 • از دیدگاه طب سنتی توت خشک برای ریه، درمان سرماخوردگی های مزمن و آسم مفیدند، اصولا مواد شیرین طبیعی برای ریه و خشکی صدا و خس خس سینه مفید هستند.
 • کیفیت خون بهتر در بدن با خوردن توت در بدن ایجاد می شود به علت دارا بودن طبع گرم و تر برای بدن مناسب است. البته گرمی، توت کم است و طبع تر آن در درجه ی دوم است به همین دلیل مزاج انسانها را عوض نمی کند.
 • توت رطوبت مناسبی به بدن بالاخص مغز انسان منتقل می کند و از آنجا که مغز به رطوبت مناسب و معتدل نیازمند است لذا این مقدار رطوبت از طریق مصرف توت تأمین می گردد.
 • توت موجب تصفیه و پاکی خون می گردد برای طحال و کبد نیز اهمیت بسیار ویژه ای دارد.
 • از آنجاییکه توت منبع آهن است لذا برای درمان کم خونی و فقرآهن به شدت توصیه می گردد.
 • توت خشک به دلیل داشتن کلسیم و فسفر برای لثه مفید است.
 • توت خشک یک انرژی زای مناسب برای افراد کهنسال محسوب می گردد، همچنین افراد دیابتی و مبتلا به قند می توانند به جای استفاده از شکر و قند از توت خشک استفاده کنند.
 • توت خشک دارای مقدار زیادی روتین می باشد، روتین موجب خنک شدن خون می شود، خونریزی را متوقف می کند، باعث کاهش تورم و ازبین رفتن ویروس ها می گردد به همین جهت اگر توت خشک هر روز مصرف شود در پیشگیری و درمان خونریزی مغزی، فشار خون بالا و خونریزی شبکیه موثر خواهد بود.
 • توت به دلیل داشتن مواد قندی سبب تقویت بدن می گردد و آرامبخش بسیار قوی است.
 • یکی دیگر از فواید توت خشک برای انسان، بهبود وضعیت موها و بازیابی رنگ طبیعی آن است. توت خشک حاوی موادی است که برای مو بسیار مفید هستند و می‌توانند باعث تحریک رشد آنها و بنابراین کمک به تغییر رنگ موهای خاکستری به سیاه شوند.

 

توت خشک

 

کالری توت خشک:

جالب است بدانید که توت یک خوراکی پرکالری و مقوی شامل فیبر ، املاح معدنی ، اکسیدان ، انواع ویتامین ها ، سقز و پکتین می باشد.
یک فنجان توت که تقریباً معادل یک صد گرم می باشد دارای ۶۱ کالری انرژی و ۰.۹ پروتئین است و میزان قابل توجهی که از تیامین دارا می باشد البته این را متذکر شویم که پروتئینی که داخل توت می باشد و از منابع پروتئین گیاهی می باشد.
توت خشک یک مکمل غذایی است. توت حاوی مقدار زیادی آب، کربوهیدرات، ویتامین‌ها، کاروتنوئید، و ریز مغذی‌هایی است که می‌توانند به طور موثر حجم خون را افزایش دهند.
توت خشک منبع غنی از فیبر می باشد و یک وعده‌ مصرف توت خشک می‌تواند تقریبا ۲۰ درصد از میزان فیبر توصیه شده را برای بدن فراهم کند.

 

زمان و نحوه مصرف توت خشک

 1. بهترین زمان خوردن توت ،صبح به صورت ناشتا یا به هنگام عصر در فاصله بین ناهار و شام می باشد تا زود هضم شود و مواد غذایی آن به خوبی جذب بدن گردد.
 2. باید از خوردن توت به همراه مواد گوشتی خودداری کرد چرا که هضم آن را مشکل کرده و سبب ایجاد نفخ در شکم و روده می کند.
 3. می توان توت سفید را به عنوان یک میان وعده با ماست استفاده کرد.
 4. توت خشک برای تزیین روی کیک ها و شیرینی ها یا طعم دهنده در کنار نوشیدنی ها مثل چای و یا حتی به تنهایی به عنوان یک نوع تنقلات استفاده کرد.
 5. توت خشک را در آب بخیسانید و به مخلوط آب میوه یا اسموتی‌ها اضافه کنید.

 

توت خشک و کمک به کاهش وزن

توت خشک میان وعده‌ای سالم و مقوی است و به دلیل ایجاد احساس سیری باعث کاهش ریزه‌خواری در طول روز و در نتیجه کمک به لاغری و کاهش وزن سالم می‌شود.

بهترین راه مصرف توت خشک برای لاغر شدن، مصرف متعادل آن دو ساعت قبل از غذای اصلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question